Browse
Recent Submissions
- ItemSłownik biograficzny zmarłych księży diecezji sosnowieckiej (1992-2024)(Biblos. Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej, 2024-09-01) Słodczyk, MarcinPublikacja dokumentuje życie i działalność zmarłych duchownych związanych z diecezją sosnowiecką, obejmując okres od jej utworzenia w 1992 roku do 2024 roku. Pierwotnie planowana na rok 2027, książka została wydana wcześniej z powodu wydarzeń z lat 2023–2024. Zawiera biografie 126 duchownych, uwzględniając informacje o ich narodzinach, święceniach kapłańskich, miejscach pracy oraz pełnionych funkcjach kościelnych. Ze względu na brak pełnych źródeł oraz częste zmiany placówek duszpasterskich, podano ogólne informacje o czasie pracy na stanowiskach wikariuszowskich. Dodatkowo biogramy zawierają daty objęcia urzędów proboszczowskich, informacje o pełnionych funkcjach i urzędach diecezjalnych, tytuły dysertacji doktorskich oraz nadane tytuły honorowe. W każdej biografii zaznaczono również datę przejścia duchownego na emeryturę oraz miejsce jej spędzenia, jak również datę śmierci i miejsce pochówku. Publikacja skupia się na przedstawieniu faktów, unikając nadmiernego fabularyzowania życiorysów, co nadaje jej charakter dokumentalny i źródłowy. W publikacji opisano również działalność dwóch biskupów sosnowieckich: Adama Śmigielskiego SDB oraz Grzegorza Kaszaka, jak i okresy zarządzania diecezją przez administratorów apostolskich. Oprócz biogramów kapłanów inkardynowanych do diecezji sosnowieckiej, publikacja obejmuje również sylwetki trzech księży związanych z Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Sosnowieckiej w Krakowie, a także biogram biskupa Tadeusza Pieronka, który pełnił funkcję biskupa pomocniczego w diecezji sosnowieckiej w latach 1992-1998. Publikacja stanowi istotny wkład w historiografię diecezji oraz cenny zbiór informacji o duchownych, którzy przez lata kształtowali jej życie religijne i społeczne.
- ItemZnaczenie wielkich antyfon adwentowych "O" w duchowym życiu chrześcijan(Biblos. Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej, 2023-06-01) Słodczyk, MarcinCelem pracy jest teologiczna analiza wielkich antyfon adwentowych „O” oraz ukazanie, jak kształtują one życie duchowe chrześcijan. Analizowane teksty są utworami starożytnymi używanymi w liturgii rzadko, na ogół nie są znane szerszemu gronu wiernych. Najpierw zaprezentowane zostało znaczenie śpiewu psalmów w liturgii. Następnie przedstawiono proces powstania w świętych celebracjach formy antyfony. Rozważania te ukazały szczególne znaczenie i wartość wielkich antyfon adwentowych „O” w liturgii; każda z nich poddana została studium biblijnemu i teologicznemu. Dokonane opracowanie przedstawia głębię treści zawartych w tych krótkich utworach oraz ich znaczenie i funkcje, jakie spełniają w roku liturgicznym, a szczególnie w okresie Adwentu. Ostatni etap opisu wielkich antyfon stanowi ukazanie sposobu, w jaki utwory te przygotowują chrześcijan do obchodu święta Narodzenia Pańskiego, do zjednoczenia z Jezusem Chrystusem w tajemnicy Eucharystii.
- ItemPrawda, dobro, sumienie – u podstaw odpowiedzialności społecznej(Wydawnictwo KUL, 2011) Derdziuk, AndrzejNiniejsze przedłożenie podejmuje prezentację podstawowych pojęć z zakresu teologii moralnej, które wchodzą w zakres zagadnienia odpowiedzialności moralnej, będącej narzędziem do ukazania autonomicznej roli człowieka w społeczności. Autonomia nie wyklucza jednak stwierdzenia rozlicznych zależności i uwzględnienia ich w procesie poznawczym i decyzyjnym, który to proces człowiek podejmuje jednak w atmosferze wolności i nadziei. Do kierowania się odpowiedzialnością osoba ludzka musi dojrzewać przez proces uczenia się, polegający na gromadzeniu doświadczeń oraz słuchaniu wskazań zawartych w pouczeniach zapisanych na kartach Pisma Świętego i kodeksach norm moralnych. Istotne jest też właściwe nastawienie na recepcję własnych zachowań w oczach innych oraz poddanie się Duchowi Świętemu, który kieruje człowiekiem przez wiarę.
- ItemKsiądz Janusz Nagórny - świadek teologii nadziei(Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu, 2010) Derdziuk, Andrzej
- ItemList wczesnochrześcijański. Studium wybranych zagadnień z epistolarów łacińskich IV i V wieku(Wydawnictwo «scriptum», 2024) Wysocki, MarcinW świecie, który niemalże zapomniał, czym jest pisanie listów, z całym tego obrządkiem i atmosferą, powrót do tego sposobu mówienia – żeby użyć słów wielkiego miłośnika i znawcy Ojców Kościoła św. kardynała Johna H. Newmana – „z serca do serca” wydaje się niczym powrót do szczęśliwych lat dziecięcych. Szczególnie, że jest to powrót do dzieciństwa Kościoła, w którym listy odgrywały szczególną rolę. Jest to powrót do wyjątkowego rodzaju literackiego, który balansuje na granicy dialogu, poezji, traktatu naukowego, homilii czy przemowy i przez to jest niezwykle bliski, ale i tajemniczy. Niniejsza monografia – na przykładzie listów św. Ambrożego z Mediolanu, św. Hieronima, św. Augustyna i św. Paulina z Noli – jest próbą odkrycia tego pięknego i tajemniczego świata, a więc również zrozumienia ludzi pierwszych wieków Kościoła, którzy przez listy wyrażali swoje emocje, myśli, problemy, tęsknoty, uczucia, troski i radości.