Edukacja religijna w gimnazjum na podstawie założeń programowych katechezy Kościoła katolickiego w Polsce z 2010 roku w wybranych seriach podręczników

Loading...
Thumbnail Image
Date
2020-03-18
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Abstract
Praca składa się z czterech rozdziałów. W pierwszym rozdziale przedstawiono charakterystykę młodzieży gimnazjlnej w kontekscie edukacji religinej. Omówiono uwarunkowania psychologiczno-rozwojowe, pedagogiczno-aksjologiczne młodzieży gimnazjalnej, zagrożenia oraz kondycję religijno-moralną gimanzjalistów. W rozdziale drugim omówiono podstawy programowe edukacji religinej w gimanzjium. W rozdziale trzecim przedstawiono wymogi edukacyjne i dydaktyczno-metodyczne podręcznika do nauki religii dla klas I-III gimnazjum. W czwartym rozdziale dokonano analizy podręczników do nauki religii w aspekcie wychowania do wiary, modlitwy, liturgii i miłości. Skupiono się na trzech seriach podręczników, wydawnictwa radomskiego, poznańskiego i krakowskiego. Dokonano również oceny edukacji religijnej w gimanzjum.
The Ph.D. thesis consists of four chapters. The first one presents description of middle high school student in context of Religious Education. It also includes adolescents' psychological and developmental as well as pedagogical-axiological conditions, the threats, the religious beliefs and moral values of pupils. The second chapter examines the core curriculum of religious education in middle high schools. Chapter three presents educational, didactic and methodical requirements of religious education coursebooks for first, second and third grade learners of middle high schools. The fourth chapter analyzes coursebooks for Religious Education teaching in terms of faith,prayer, liturgy and love. It concentrates on the three coursebook series by publishing companies from Radom, Poznań and Cracow. In this section, the assessment of Religious Education teaching in middle high schools is also provided.
Przedmiotem rozprawy była analiza religijności młodych, począwszy od deklaracji wiary, świadomości i doświadczenia Boga w życiu sakramentalnym, po rolę katechezy szkolnej w ich religijności. Użyte w tytule wyrażenie formacja sakramentalna sugeruje skupienie uwagi na doświadczeniu Boga w przeżywaniu sakramentów (w tym przypadku chodzi o sakrament Eucharystii oraz pokuty i pojednania). Ważne dopełnienie tytułu prezentowanego opracowania stanowi także jego podtytuł: Studium katechetyczne w świetle badań licealistów diecezji kieleckiej. Wskazuje to zawężoną płaszczyznę badawczą do konkretnej diecezji, a podmiotem badawczym jest młodzież licealna biorąca udział w katechezie szkolnej. Stąd też główny problem pracy naukowej został wyrażony w formie pytania: Jak wygląda i jaki wpływ ma obecnie katecheza na życie sakramentalne licealisty? Podstawowym materiałem źródłowym były wyniki badań ankietowych dotyczących wiary, uczestnictwa w katechezie szkolnej, praktyk religijnych, a przede wszystkim aktualnego życia sakramentalnego. Badania te prowadzone były w okresie od marca do czerwca 2017 roku pośród młodzieży licealnej w sześciu wybranych szkołach diecezji kieleckiej. Uczestniczyło w nich 550 uczniów. Dysertacja podzielona została na trzy rozdziały. Pierwszy z nich dotyczył założeń formacji sakramentalnej w ramach nauczania religii. Zostały wyodrębnione szczegółowe treści związane ze źródłem, istotą i celem liturgii oraz związanych z nią znaków i symboli. W drugim rozdziale rozprawy przeprowadzona została analiza badań własnych zrealizowanych metodą sondażu diagnostycznego za pomocą sporządzonej ankiety. Obliczenia statystyczne przedstawiono za pomocą tabel oraz diagramów. W trakcie analizy zebranych danych zostały wyprowadzone odpowiednie wnioski, jak również postulaty odnoszące się do sposobu i konieczności formowania wiary licealistów. W trzecim rozdziale przedstawione zostały postulaty pod adresem katechezy szkolnej w realizacji świadomego uczestnictwa w życiu sakramentalnym młodzieży. Następnie została opisana formacja młodzieży przez katechezę mistagogiczną. W rozprawie zastosowane zostały metody analizy ilościowej, jakościowej, syntezy i metody porównawczej, które pozwoliły na dokonanie oceny i uzyskanie odpowiedzi na pytanie, w jakim stopniu katecheza szkolna wpływa na sakramentalne życie młodzieży. Na zakończenie przedstawione zostały najważniejsze wnioski oraz propozycje pracy z młodzieżą i sposoby jej dalszego formowania w wierze. Opisana mistagogia sakramentu Eucharystii oraz sakramentu pokuty i pojednania ma znaczenie w pracy z młodzieżą, w jej formacji w grupach i wspólnotach. Uświadamia wartość tych sakramentów pokazuje drogę dojścia do Boga, poznawania siebie, realnego życia wiarą.
Description
Wydział Teologii,Instytut Nauk Teologicznych; promotor rozprawy doktorskiej: ks. dr hab. Stanisław Łabendowicz, prof. KUL
Keywords
edukacja, katecheza, wychowanie, młodzież, education, religious education, teaching, adolescents, coursebook
Citation
ISBN