Wychowanie małżonków

Loading...
Thumbnail Image
Date
2015
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Wydawnictwo KUL
Abstract
Jan Paweł II w swoich przemówieniach i pismach dużo miejsca poświęcił zagadnieniu małżeństwa i rodziny. Dobrze rozwijająca się rodzina jest dla niego najtrwalszym fundamentem rozwoju wszelkich wartości, służących dobru człowieka i całych społeczności. Rodzina natomiast czerpie swoją siłę i żywotność z więzi małżeńskiej. Stąd też podjął on naukową refleksję nad możliwościami jej rozwoju, tj. nad „wychowaniem małżonków”. Celem tego procesu jest pełne zjednoczenie małżonków, poprzez które stają się oni w sposób szczególny dla siebie bratem i siostrą. Papież opisuje to w kategorii „my-małżeńskiego”. Na podstawie tak opisanego ideału wyprowadzone zostały następnie zasady wychowawcze, z których na szczególną uwagę zasługują: zasada bezinteresownego daru, integralności małżeństwa, komplementarności i „początku”.
Description
Keywords
wspólnota małżeńska, „my-małżeńskie”, wychowanie personalistyczne, rodzina, marital community, marital “we”, personalistic upbringing, family
Citation
w: Wychowanie w refleksji Karola Wojtyły - Jana Pawła II: wybrane aspekty, red. Mariusz Sztaba; Anna Różyło, Lublin: Wydawnictwo KUL 2015, s. 235-254.
ISBN
978-83-8061-079-8